Situace na trhu s nemovitostmi ve Španělsku
Občané ČR mohou nakupovat nemovitosti ve Španělsku přímo do svého osobního vlastnictví nebo do vlastnictví české právnické osoby.
Díky skvělému počasí, rozmachu letecké dopravy a husté dálniční síti je Španělsko jednou z nejoblíbenějších destinací, kde Češi kupují své letní rezidence u moře.
Nemovitostí trh ve Španělsku prodělal v druhé polovině 90 let bouřlivý rozvoj, zejména díky investorům z Velké Británie a Německa, který pokračoval neztenčenou silou až do roku 2007, kdy došlo k zastavení cenového nárůstu a během následujících pěti let ceny nemovitostí na pobřeží poklesly až o 50%. V současnosti trh pomalu hledá své cenové dno a podle informací, které ze Španělska přicházejí se zdá, že ho již loni našel. Například v regionu Valencia za kalendářní rok 2012 došlo k mírnému nárůstu průměrných cen vil. V regionu Alicante ve stejném roce reality klesly asi o 5%.
Španělsko díky rychlému rozvoji výstavby kompletně vybudovalo novou infrastrukturu na celém pobřeží. Je rájem pro milovníky sluníčka a moře, ale i pro golfisty z celého světa. Snad jen na Floridě je více možností hrání golfu, než ve Španělsku.
Díky rozvoji výstavby rekreačních nemovitostí v minulých letech je obtížné nalézt zde volný pozemek, zato apartmánů, řadových domů, vil, tradičních venkovských španělských domů (finca) je zde nepřeberná nabídka. Španělské reality jsou v současnosti vynikající příležitostí k nákupu letní rezidence za velice zajímavou cenu.
Nejoblíbenější oblastí mezi investory je Costa Blanca, která má dvě různé tváře, levnější a masovější Costa Blanca jih a luxusnější a dražší Costa Blanca sever. Costa Blancu na jih a sever rozděluje město Alicante.
Ceny menších domů se dvěma ložnicemi, velmi blízko u moře, na jižní Costa Blance se pohybují od 200.000 EUR, apartmány se třemi ložnicemi stojí kolem 100 – 150.000 EUR, se vzdáleností od moře cena klesá, krásný dům se třemi ložnicemi 3 - 5 km od moře lze koupit od 120.000 tis EUR, řadový dům od 80.000 EUR. Na pobřeží Costa del Sol jsou ceny přibližně o jednu třetinu vyšší. Výrazně dražším regionem je Mallorca a Balearské ostrovy jako celek, na španělském pobřeží je nejdražší Barcelona a okolí.
Mezi investory dnes dominují Rusové, Skandinávci, Holanďané a Němci. Přibývá Poláků a opět se na trh vracejí Britové.
Španělská vláda ve snaze přitáhnout zahraniční investory připravuje změny legislativy, investoři do nemovitostí budou mít možnost požádat zde o trvalý pobyt.
Při výběru vhodné nemovitosti by měla rozhodovat hlavně její lokalita, snadno dostupná letecky, autem i trajektem, bez zdlouhavých přejezdů, v turisticky atraktivní oblasti s kompletně vybudovanou infrastrukturou. Cena je kromě lokality nejvíce ovlivněna vzdáleností od moře, vily v první řadě stojí i dvoj- i více násobek toho, co stojí stejně velký dům půl kilometru od pláže.